Wycieczka po kopcach krakowskich

Czy wiecie Państwo, że Kraków jest jedynym miejscem w Europie gdzie tradycja sypania kopców przetrwała do dwudziestego wieku. Obecnie w Krakowie mamy cztery kopce.

Kopiec Kościuszki (34 metry) usypany na najwyższym wzniesieniu wzgórza Sikornik, zwanego też Wzgórzem Św. Bronisławy. Jak sama nazwa wskazuje usypany został na cześć naszego bohatera narodowego Tadeusza Kościuszki, który z Krakowem był związany i w którym spoczęły jego zwłoki. Uroczyste rozpoczęcie sypania kopca rozpoczęto w 1820 roku a ukończono w 1823. Na skutek potężnych ulew w 1997 roku kopiec Kościuszki uległ poważnemu uszkodzeniu. Udostępniono go z powrotem zwiedzającym w roku 2002. Wejście na kopiec zapewnia niezapomniane widoki na wszystkie strony Krakowa.

Kopce Wandy i Kraka (z VII wieku) bardzo intrygują historyków. Naukowcy przypuszczają, że są to grobowce, fortyfikacje albo pogańskie świątynie. Ta para kopców ma wysokość około 15 metrów i jest widoczna z wielu części miasta. Tworzą one rodzaj astronomicznego kalendarza. Z zachodniego Sikornika w równonoc wiosenną i jesienną słońce o świcie znajduje się dokładnie nad Wzgórzem Wawelskim, a 1 listopada (celtycki Nowy Rok) nad Kopcem Kraka. Z kolei z Kopca Kraka 1 maja (drugie ważne celtyckie święto) widać jak słońce wstaje dokładnie nad kopcem Wandy.

Kopiec Piłsudskiego jest najmłodszy i największy z kopców krakowskich (35 metrów). Pomysł usypania kopca – pomnika walki narodu o niepodległość wysunął w 1934 r. Związek Legionistów Polskich. Po śmierci Józefa Piłsudskiego postanowiono nazwać go jego imieniem. Sypanie zakończono w 1937 roku.

Na wycieczkę po kopcach Krakowskich zabieramy Państwa bezpośrednio z miejsca Waszego pobytu w Krakowie hotel/apartament lub innego wskazanego miejsca. Po zakończonym zwiedzaniu powrócicie Państwo do miejsca zakwaterowania lub innego wskazanego miejsca.

Czas trwania wycieczki: ok. 3-4 godzin
Dostępność: 7 dni w tygodniu
Rezerwacje: poprzez formularz rezerwacji na naszej stronie oraz telefonicznie +48 660 904 391, +48 513 514 331
Cennik: Cena za pojazd. Zawiera koszty pojazdu, kierowcę, paliwo oraz opłaty parkingowe. Do dyspozycji pasażerów są bezpłatne napoje

 Wycieczka po Kopcach krakowskich
Liczba osób 1-4  5-8
Ceny  350 zł  400 zł